Výročí sboru

V neděli 13.10. po bohoslužbách promluví o historii velimského sboru sestra Maruše Čábelová.

Náš sbor si  v tomto roce připomíná 235 let od svého vzniku a 90 let od úmrtí čtvrtého maďarského kazatele Mikuláše Toronaye (1800 - 1829 ve Velimi). Za jeho působení byla dokončena vnitřní úprava tolerančního kostelíka a založen hřbitov, na němž byl jako první kazatel pochován.  Nápis na pomníku pravil: 'Zde odpočívá v Pánu Ježíši Kristu  D. C. H.  Pán P. Mikuláš Toronay, slova Božího kazatel evang. ref. náboženství, který úřad kazatelský v českých církvích po 46 roků počestně zastával a život svůj 7. března 1829 dokonal. Rodem z Uherské země věku svého 72 léta.'  -  Po jeho dceři Alžbětě žijí ve Velimi potomci v sedmi rodinách,  přímým potomkem je i pardubický farář ThDr. Ladislav Beneš.

Tags: